12 zaskakujących faktów o Rumunii

W dzisiejszym wpisie przedstawiam 12 zaskakujących faktów na temat Rumunii. Co dodalibyście do tej listy?

Rumunia, życie w Rumunii, praca w Rumunii, rozwód Rumunia, Trasa Transfagarasan, cmentarz Sapanța, wesoły cmentarz, covrig polonez, sanktuarium niedźwiedzi Rumunia, fakty o Rumunii
  1. Rumunia posiada największą w Europie populację niedźwiedzi brunatnych. Mówi się, że mieszka ich tu ponad 6000, w związku z czym spotkanie niedźwiedzia nie jest tutaj sensacją. W lecie niedźwiedzie wręcz ustawiają się na poboczach przy trasie Transfăgărășan i czekają na turystów, którzy pomimo zakazu je nakarmią. Z kolei w Zarnești, na obszarze kilkudziesięciu hektarów lasu, znajduje się jedyne w swoim rodzaju sanktuarium dla niedźwiedzi.
  2. Osoby zatrudnione na umowie o pracę, których zresztą jest tu bardzo dużo, ponieważ prowadzenie działalności w formie jednoosobowej działalności gospodarczej czy zatrudnienie na innej podstawie nie jest popularne, nie muszą składać corocznych zeznań podatkowych z przychodów osiągniętych na tej podstawie. Wszelkie rozliczenia wykonuje i wysyła do urzędu skarbowego pracodawca i to wystarcza. Podobnie jak np. w Polsce, istnieje możliwość dokonania odpisu podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Nie jest to jednak 1%, a aż 3.5%. Termin na złożenie oświadczenia o tym, na czyją rzecz przekażemy nasze procenty upływa dopiero 25 maja każdego roku. Ponadto, aplikowanie jest niezwykle proste; wypełnia się jeden krótki formularz wskazując organizację i albo przesyła się go tej organizacji (pocztą lub zwykłym mailem), która sama zajmuje się rozliczeniem albo zanosi do ANAF – tutejszego urzędu skarbowego.
  3. Z perspektywy osoby fizycznej, mam wyłącznie pozytywne doświadczenia w kontakcie z administracją publiczną, lepsze niż z firmami z sektora prywatnego, jak na przykład banki czy firma kurierska. Wiele spraw załatwia się na miejscu od ręki lub drogą zwykłego maila. Na zapytanie skierowane do tutejszego NFZ mailem otrzymałam odpowiedź w ciągu mniej niż godziny. Zaświadczenie o niezaleganiu z podatkiem wydano mi od ręki; w Polsce na takie samo zaświadczenie kazano mi czekać 7 dni mimo próśb i wskazań, że jechałam po nie ponad 300 kilometrów. Odpowiedzi na pytanie skierowane do urzędu skarbowego udzielono mi po natychmiast odebranym telefonie w ciągu tej samej rozmowy. Pracownicy administracji, z którymi miałam styczność, byli zawsze pomocni i sprawiali wrażenie nastawionych na załatwienie sprawy, a nie znalezienie powodu, dla którego jej nie załatwić.
  4. Rumunia znajduje się w czołówce krajów mających najszybszy, a przy tym najtańszy internet w Europie. Czyni to ten kraj idealnym dla np. cyfrowych nomadów. Koszt karty telefonicznej, która w pakiecie ma 55 GB internetu, to miesięcznie około 30 lei (27 złotych).
  5. Stawki podatku VAT w Rumunii wynoszą: 9% (np. jedzenie, produkty farmaceutyczne, usługi hotelarskie) 5% (np. książki, gazety, wydarzenia kulturalne i sportowe, usługi kawiarni), 0% (wewnątrzwspólnotowy i międzynarodowy transport pasażerów) i 19% (pozostałe), a stopa procentowa – 1.75%.
  6. Na południu kraju przez cały rok panuje przyjemna pogoda dla osób, które nie przepadają za deszczem i zimnem. Słoneczna wiosna zaczyna się wcześnie, już z początkiem marca, lato jest więcej niż upalne (w tym roku w Bukareszcie bywało już i 38 stopni w cieniu), jesień ciepła, a zima dość krótka i łagodna. 
  7. Rumunia to idealne dla Polaka miejsce na start w życie zawodowe po maturze lub studiach, zwłaszcza jeśli zatrudnienie planujemy podjąć w jakiejś korporacji. Pracownicy mówiący po polsku są bardzo dobrze jak na tutejsze, ale też jak i na polskie warunki opłacani, zatrudnienie stabilne, a ofert nie brakuje. O pozapłacowych benefitach z pracy w Rumunii pisałam TU.
  8. W Rumunii znajduje się uznana przez Jeremiego Clarksona za najlepszą na świecie droga. Mowa o widocznej na zdjęciu u góry Trasie Transfăgărășan, długiej, wijącej się drodze przecinającej Góry Fogarskie (Munții Făgăraș), oferującej jedyne w swoim rodzaju widoki, na wysokości dochodzącej do 2134 m. n.p.m.
  9. Tylko tu w piekarni dostaniemy… Polaka z wanilią lub z wiśniami. Brzmi jak kanibalizm w środku Europy, jednak na szczęście nie o ludzi chodzi. Z niewyjaśnionych przyczyn Polakiem – Polonez (cu cremă de vanilie, cu vișine) – nazywa się tu rodzaj obwarzanka z miękkiego, puszystego ciasta, zanurzanego w lukrze z dodatkiem esencji wanilii, czy nadzianego owocami.
  10. W tym kraju ze wszystkimi można się “dogadać”. Zasady istnieją, ale nie są święte, niezależnie czy chodzi o wejście na teren obiektu, który teoretycznie jest już zamknięty, przejazd autobusem bez zapłacenia przy wejściu za bilet czy zakup leku w aptece bez okazania recepty. Papierowe skierowanie na badanie też nie zawsze jest niezbędne – czasem wystarczy pokazać wysłane przez lekarza przez Whatsapp zdjęcie z tym skierowaniem.
  11. Nie wiem, czy jest na świecie drugi kraj, który może pochwalić się… Wesołym Cmentarzem. W miejscowości Sapanța na północy kraju znajduje się jedyny w swoim rodzaju cmentarz, zawdzięczający swoją nazwę kolorowym, drewnianym nagrobkom, na których namalowane są wizerunki pochowanych tam osób, którym towarzyszy wierszyk opisujący je lub przyczyny, z których zamknęły oczy. Co ciekawe, w Rumunii nie mówi się o zmarłych, ale o tych, którzy zasnęli, śpią (adormiți).
  12. I na koniec z przymrużeniem oka… Rozwód w Rumunii można wziąć u notariusza. Jeżeli para nie ma dzieci i oboje małżonkowie chcą się rozejść, składają tylko odpowiednie oświadczenie, a po upływie 30 dni, które są czasem na przemyślenie i ewentualną zmianę zdania, otrzymują odpowiedni dokument. W kraju podobno uskuteczniana jest turystyka rozwodowa.

     

Rumunia, życie w Rumunii, praca w Rumunii, rozwód Rumunia, Trasa Transfagarasan, cmentarz Sapanța, wesoły cmentarz, covrig polonez, sanktuarium niedźwiedzi Rumunia, fakty o Rumunii

2 thoughts on “12 zaskakujących faktów o Rumunii”

  1. Justyna Budzyn

    proponuje przemyśleć zatrudnienie w dziale promocji ambasady rumuńskiej;-) albo najlepiej ministerstwie spraw zagranicznych, w tym samym dziele;-)

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *