Weekend w Sibiu

Wakacje w Rumunii #7

Sibiu będzie mi się już pewnie zawsze kojarzyło z zapachem dojrzałych, słodziutkich, ciemnych winogron, zwieszających się zza płotu przy drodze z dworca autobusowego. I wrażeniem, że zwiedzając Stare Miasto ktoś ciągle mnie obserwuje, ale o tym za chwilę.

Sibiu jest kolejnym z miast Siedmiogrodu. Założone zostało w XII w. przez kolonizatorów saskich jako Hermannstadt, a jego niemiecka proweniencja jest wyraźnie widoczna w architekturze, przede wszystkim w turystycznym centrum. To jest podobne do centrum Brasova – brukowane uliczki i place wyłączone z ruchu samochodowego, zachowane mury obronne czy czerwone dachówki jednolicie pokrywające dachy odnowionych kamienic jak okiem sięgnąć.

weekend w Sibiu
Sibiu, weekend w Sibiu

Sibiu jest jednym z najładniejszych miast Rumunii i przyjemnie tu być tak latem, jak zimą, gdy odbywa się jarmark bożonarodzeniowy. Centrum dzieli się na Górne i Dolne Miasto, a atrakcje turystyczne Sibiu koncentrują się głównie w tym pierwszym. Główną było dla mnie wspięcie się na Wieżę Rady (Turnul Sfatului), z której rozpościera się przy ładnej pogodzie spektakularny widok na miasto i góry Făgăraș.

Górne Miasto posiada trzy place – Duży (Piața Mare), Mały (Piața Mica) i Huet (Piața Huet), gdzie poza zabytkami znajduje się wiele restauracji i ogródków, w których można przysiąść i chłonąć spokojną atmosferę. Stare Miasto w Sibiu ma wiele nastrojowych miejsc, żeby wymienić przynajmniej pasaż pod arkadami Casa Artelor, tajemnicze przejścia, jak to nieco ukryte, wiodące przez Piața Aurarilor po schodkach do Piața Mica czy Most Kłamców – pierwszy żeliwny most w Rumunii, który – jak głosi legenda – zawali się, gdy przejdzie po nim kłamca.

weekend w Sibiu
Sibiu, most kłamców
Sibiu

W czasie, gdy będziecie wydeptywać swoje ścieżki przez place i ulice starego Sibiu, dobrze rozejrzyjcie się, czy ktoś na Was nie zerka podejrzliwie i nie chodzi tu o innych turystów czy mieszkańców. Mówią, że ściany mają uszy, tymczasem w Sibiu niektóre domy mają w dachach… oczy.

Po całym dniu zwiedzania, kolejny można poświęcić na wizytę w wysoko ocenianym muzeum wsi Astra – ogromnym skansenie lub sąsiadującym z nim zoo, spacer po parku, a w zasadzie lesie Parcul Dumbrava Sibiului, czy po parku Sub Arini.

Jak dojechać do Sibiu?

Do Sibiu z Bukaresztu kursuje około 5 pociągów CFR dziennie, w cenie około 70 lei za bilet normalny.

Gdzie się zatrzymać w Sibiu?

W Sibiu spaliśmy, kusząc los, w Pensiunea Korona 🙂 Noc w dwuosobowym pokoju ze sporym śniadaniem kosztowała około 200 lei. Istniała możliwość płatności tichete de vacanță Sodexo.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *