Weekend w Sighișoarze

Wakacje w Rumunii #8

Zwiedziwszy Sibiu i Brașov, dziś wybieramy się do perełki Siedmiogrodu, maleńkiej Sighișoary. To podobno ostatnia w Europie zamieszkała średniowieczna cytadela. Jej czar i unikalność sprawiły, że Stare Miasto wpisane zostało na listę dziedzictwa UNESCO. Podobnie jak Sibiu i Brașov, również Sighișoara została założona przez saskich kolonizatorów, którzy nazwali ją Schäsbrich. Do dziś ich obecność wyczuwa się na każdym kroku.

Rumunia, wakacje w Rumunii, co zwiedzić w Rumunii, blog o Rumunii

Sighișoara jest idealnym miejscem, aby przespacerować się wybrukowanymi uliczkami pośród zadbanych kolorowych domów, wypić herbatę w przytulnej kawiarni, posmakować rumuńskiej kuchni lub wziąć udział w jednym z paru festiwali. Sądzę też, że spośród miast Rumunii jest najbardziej fotogeniczna. Położenie na wzgórzu zapewnia piękne widoki na wszystkie strony świata zarówno w dzień, podczas zachodu słońca, a także w nocy, gdy w dole w ciemności migoczą światła domów. 

Szczególnie dużo zobaczymy wychodząc na wieżę zegarową – Turnul cu ceas. Warto też odwiedzić baszty murów obronnych, nazwane od cechów mających dawniej siedzibę w mieście; krawców czy rzeźników. Przechadzając się po starej części miasta, warto rozglądać się wokół. Nie przeoczymy wtedy zlokalizowanej przy głównym placu kamienicy – Casa cu cerb, w której rogu przymocowano do ściany głowę jelenia. Mijając żółty budynek przy uliczce łączącej główny plac z wieżą zegarową nie pominie się miejsca, w którym miał urodzić się i mieszkać Vlad Țepes, osławiony Dracula. Dotarłszy do drewnianych, długich i zadaszonych schodów, nie zważając na to, że jest ich przeszło 160, warto wspiąć się, by dotrzeć do górnej części miasta, w której zlokalizowana jest dawna saska szkoła, a także kościół i cmentarz ewangelicki. W porze wieczornej, u szczytu schodów częstokroć spotkamy muzyka wygrywającego melodie potęgujące niezwykły nastrój tego miejsca.

Rumunia, wakacje w Rumunii, co zwiedzić w Rumunii, blog o Rumunii
Rumunia, wakacje w Rumunii, co zwiedzić w Rumunii, blog o Rumunii

Sighișoarę z uwagi na jej niewielki rozmiar warto odwiedzić przy okazji zwiedzania na przykład warownych kościołów Transylwanii lub w drodze do Sibiu. Ponieważ twórcy Via Transilvanica uwzględnili miasto na tym szlaku, można zatrzymać się tu także podczas przemierzania odcinka Terra Saxonum.

Rumunia, wakacje w Rumunii, co zwiedzić w Rumunii, blog o Rumunii, Sighisoara
Rumunia, wakacje w Rumunii, co zwiedzić w Rumunii, blog o Rumunii, Sighisoara

Jak dojechać do Sighișoary?

Z Bukaresztu do Sighișoary kursuje pociąg, choć podróż, przede wszystkim z uwagi na kiepski stan torów na odcinku Brașov-Sighișoara, trwa około 6 godzin. Bilet normalny kosztuje około 66 lei. Rozkład jazdy i aktualne ceny można znaleźć na stronie CFR.

Gdzie się zatrzymać w Sighișoarze?

W Sighisoarze polecam Hotel Imperial***, z wliczonym w cenę pysznym i sycącym śniadaniem. Można było płacić voucherami de vacanță Sodexo.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *