Alfabet Bukaresztu – część I

Z okazji już ponad trzech lat spędzonych w Rumunii i drugich urodzin bloga, przygotowałam w odcinkach alfabet. Przybliży on Wam najważniejsze lub najciekawsze moim zdaniem miejsca i znaki charakterystyczne, którymi odznacza się Bukareszt. Zaczynamy od liter A – F.

blog o Rumunii; wakacje w Rumunii; praca w Bukareszcie

A – jak Arcul de Triumf, Ateneul Roman lub… asfalt

Arcul de Triumf, czyli łuk tryumfalny, to budowla wzniesiona po raz pierwszy w latach 1921-1922 dla upamiętnienia udziału Rumunii w I wojnie światowej. Na jego ścianach umieszczono liczne inskrypcje upamiętniające m. in. koronację króla Ferdynanda i Królowej Marii w Alba Iulia, czy listę miejsc, w których rozgrywały się bitwy I WŚ. Znajduje się w sąsiedztwie Parku Herastrau, mniej więcej w połowie drogi między Casa Presei i rondem de Gaulle’a. Od 2021 r. Łuk można zwiedzać przez dużą część roku w weekendy (w tym roku było to do 16.10), podziwiając z góry widoki na park i dochodzące do zabytku aleje. Wstęp jest bezpłatny. Zdjęcie poniżej przedstawia widok z Łuku na park Herastrau i w perspektywie na Casa Presei.

Ateneul Român to najważniejsza sala koncertowa Bukaresztu, w której odbywają się przede wszystkim koncerty muzyki klasycznej. Wzniesiono ją w stylu neoklasycystycznym i eklektycznym, a zainaugurowano w roku 1888. Wewnątrz sali, mogącej pomieścić prawie 800 osób, podziwiać można freski przedstawiające 25 scen z historii Rumunii.

Asfalt jest w Bukareszcie dosłownie wszędzie. Na jezdni, na chodnikach, alejkach w parkach, parkingach. Bardzo rzadko można przejść się po betonowej płycie lub kostce.

blog o Rumunii; wakacje w Rumunii; praca w Rumunii

B – jak Padurea Baneasa, bulina lub parcul Bordei

Padurea Baneasa to położony na północy miasta las, do którego można wybrać się na spacer, na rower lub wziąć udział w zawodach biegowych.

Bulina roșie to duża czerwona metalowa kropka, którą można zobaczyć dosyć często na fasadach starszych budynków w centrum Bukaresztu. Ostrzega przed tymi, które obarczone są dużym ryzykiem zawalenia się w przypadku trzęsienia ziemi. Aby sprawdzić, które budynki zostały do tej pory uznane za grożące zawaleniem w powyższym przypadku, można odwiedzić stronę https://amccrs-pmb.ro/lista-imobile-2/

Park Bordei to, obok Parku Floreasca, zielony obszar przy brzegu jeziora Floreasca, który w ostatnich latach przeszedł zupełną rewitalizację. Znajdziemy w nim m. in. pieszy most, fantazyjnie poprowadzony łukiem nad wodą, pomosty, na których w lecie ludzie opalają się lub ćwiczą w grupie, kawiarnię, przy odrobinie szczęścia również mieszkającą tam czaplę siwą, osoby pływające na SUP, a w letnie wieczory – rechocące żaby.

blog o Rumunii; wakacje w Rumunii; praca w Rumunii

C – jak Casa Presei, Carturesti lub Caru’ cu bere                                       

Casa Presei Libere, czyli Dom Wolnej Prasy, stojący na placu Piata Presei, to Pałac Kultury Bukaresztu. Wziesiony w latach 1952-1957 w stylu socrealistycznym budynek jest dużo niższy od Pałacu, ale za to zajmuje dużo większą powierzchnię.

Carturesti – to sieć rumuńskich księgarni. Jedna z nich – Carturesti Carusel, została kiedyś okrzyknięta najpiękniejszą księgarnią świata. Znajduje się pod adresem Lipscani 55, a bibliofile z pewnością spędzą w niej i w znajdującej się na najwyższym poziomie kawiarni dłuższy czas, zatopieni w lekturze.

Caru’ cu bere, czyli w tłumaczeniu wóz z piwem, to najsłynniejsza restauracja w Bukareszcie. Punkt obowiązkowy dla każdego chcącego posmakować rumuńskiej kuchni. Spróbujecie tu m. in. wielu rodzajów zup, mięs i deserów, a wszystko w stylowym, starodawnym wnętrzu. Restauracja znajduje się przy ulicy Stavropoleos 5 i jest otwarta od 9 do północy. Pomimo, że jest duża, być może na stolik trzeba będzie zaczekać, ale warto.

blog o Rumunii; wakacje w Rumunii; praca w Rumunii

D – Dorobanți, Dâmbovița lub Delta Vacarești

Dorobanți to głównie willowa, stara dzielnica Bukaresztu, położona nieopodal parków Floreasca i Herastrau, do której można wybrać się na kawę lub deser w jednej z licznych, przytulnych kawiarni.

Dâmbovița to rzeka przepływająca przez Bukareszt, choć w jej przypadku „rzeka” brzmi dumnie. Niezbyt okazała płynie powoli wybetonowanym korytem przez miasto. Na jej uregulowanie zdecydowano się po licznych powodziach i podtopieniach oraz, aby stworzyć ujęcie na Lacul Morii. Nieopodal Biblioteki Narodowej ostro zakręca i w tym miejscu znajdziemy parę knajpek, w których miło jest posiedzieć w ciepłe popołudnie.

Delta Vacarești to rezerwat przyrody zlokalizowany na południowym-wschodzie Bukaresztu, niedaleko Piața Sudului. Wygląda jak ogromny stadion, w niecce którego wyrosły drzewa, krzewy, miejscami zgromadziła się woda i sprowadziły różne ptaki. Przed rokiem 1988 w tym miejscu znajdowały się domy, rozległe ogrody i ulice. W roku 1988 postanowiono wywłaszczyć właścicieli i stworzyć w tym miejsuc zbiornik retencyjny. Ostatecznie do 1989 r. zbudowano wały, a ściany wyłożono betonowymi płytami. Co się działo potem, wiadomo. Dziś do Delta Vacaresti, od 2016 r. posiadającej status parku naturalnego, można wybrać się na spacer.

blog o Rumunii; wakacje w Rumunii; praca w Rumunii

E – jak Muzeul Enescu

Muzeul Enescu to nieduże muzeum w stylu retro zlokalizowane pod adresem Palatul Cantacuzino, Calea Victoriei 141. Mieści eksponaty związane z kompozytorem George Enescu.

F – jak ferma animalelor Pantelimon

Zaraz przy wschodniej granicy Bukaresztu znajduje się ferma Pantelimon. Jest to gospodarstwo działające w miejscu dawnych ogromnych obszarów rolniczych, z których w czasach komunistycznych pochodziła żywność potrzebna do nakarmienia mieszkańców Bukaresztu. Na tej fermie można spotkać wiele zwierząt gospodarskich, m.in.: kozy, owce, króliki, konie, osły, kury, a nawet… strusia, dlatego wizyta w słoneczny dzień to dobry pomysł na spędzenie czasu, zwłaszcza z dziećmi. Poza spotkaniem ze zwierzętami można tam kupić m. in. świeże jogurty, kefiry czy mleko.

blog o Rumunii; wakacje w Rumunii; praca w Rumunii

Co znalazłoby się w Waszej wersji alfabetu Bukaresztu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *