Bukareszt dla początkujących

Witajcie w Bukareszcie! Bine ați venit! Początki w nowym miejscu mogą stanowić wyzwanie zwłaszcza, gdy jesteśmy tam pierwszy raz, a na dodatek nie znamy języka. W dzisiejszym wpisie, w formie pytań i odpowiedzi, przedstawiam praktyczne porady dotyczące pierwszych kroków w Bukareszcie.

blog o Rumunii

Gdzie mieszkać w Bukareszcie?

W mojej ocenie, najlepsza do mieszkania jest północna część Bukaresztu i dzielnice: Baneasa, Aviației, Floreasca, Primaverii. Niektóre z zalet tych dzielnic to: dobre połączenia komunikacji miejskiej, bliskość i mnogość terenów zielonych i parków, obecność wszystkich podstawowych usług, bezpieczeństwo, szybkie połączenie z lotniskiem Otopeni, dobre połączenie z głównym dworcem kolejowym, czyli Gara de Nord.

Gdzie znaleźć mieszkanie w Bukareszcie?

Mieszkania polecam szukać na portalach storia.ro lub imobiliare.ro, przy czym będą tam najczęściej oferty od pośredników. Jeśli chcemy wynająć mieszkanie bezpośrednio od właściciela, oferty łatwiej znajdziemy na olx.ro, publi24.ro, imoradar24.ro i Facebook. Więcej informacji na temat wynajmu mieszkania znajduje się TU. 

Gdzie się zarejestrować jako obcokrajowiec i uzyskać numer CNP (rumuński PESEL)?

Rejestrujemy się w urzędzie IGI (Inspectoratul General pentru Imigrări). Robimy to po to, żeby uzyskać numer CNP, który potrzebny jest m.in. po to, żeby móc pracować. 

W którym banku założyć konto?

Bankiem, który robi najmniej problemów z założeniem konta jest ING. Wystarczy CNP i dowód osobisty/paszport. Dodatkowo, dla korzystających z aplikacji ma aplikację mobilną i bankowość internetową.

Gdzie znaleźć pracę w Bukareszcie?

Pracy polecam szukać przede wszystkim na LinkedIn, eJobs i BestJobs. Warto też dołączyć do polskich grup na Facebooku i zapytać, czy ktoś nie poleciłby nas w firmie, w której pracuje. O niektórych korzyściach pracy w Rumunii pisałam TU.

Jak się poruszać po Bukareszcie?

Najlepiej pieszo lub metrem. Ponadto, Bukareszt ma dosyć dobrze rozwiniętą sieć autobusów, tramwajów, a nawet trolejbusów. Bilet autobusowy 90-minutowy, upoważniający do przesiadek (przy czym bilet trzeba „skasować” w każdym z autobusów czy tramwajów, którymi w ciągu tych 90 minut jedziemy), kosztuje 3 lei (listopad 2022 r.). Więcej o metrze przeczytacie TU. Bardzo nie polecam z kolei poruszania się samochodem, a dlaczego, pisałam TU. 

Prywatna opieka zdrowotna w Bukareszcie

W Bukareszcie działa parę sieci prywatnych przychodni i szpitali. Najbardziej popularną jest Regina Maria. Ponadto Medicover, Medlife czy Sanador. Abonament do jednej z nich w korporacjach praktycznie zawsze oferuje pracodawca. Lekarze tam pracujący często mówią w różnych językach obcych, nie tylko po angielsku. 

Gdzie zrobić zakupy spożywcze? Place, supermarkety i centra handlowe

Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do supermarketów, jest tu większość z tych, które są w Polsce; Lidl, Kaufland, Auchan, Carrefour. Ponadto np. Profi i Mega Image (drogie). Po świeże warzywa, owoce, wędliny czy nabiał, warto wybrać się na jeden z placów, np. Piata Obor, Piata Sudului, Piata Domenii czy Piata Rahova, w zależności od tego, do którego mamy bliżej. Istnieje też wiele centrów handlowych, żeby wymienić zlokalizowane na północy Promenada Mall, Baneasa Shopping City czy AFI Cotroceni. 

Gdzie wybrać się na spacer w Bukareszcie?

Najlepiej do jednego z wielu parków. Ponadto, na północy znajduje się las Padurea Baneasa. Spacerom sprzyjają uliczki willowych dzielnic Dorobanti, okolic Piata Domenii i tego, co zostało ze Starego Miasta. Pomysł na spacer w weekend znajdziecie TU. 

Muzea w Bukareszcie

W Bukareszcie znajdują się m.in. Muzeum Wsi Rumuńskiej (Muzeul Național al Satului „Dimitrie Gusti”), Muzeum Sztuki i Historii (Muzeul Naţional de Artă al României), Muzeum Historii Rumunii (Muzeul Național de Istorie a României), Muzeum Sztuki Współczesnej (Muzeul de Artă Recentă), Dom Ceaucescu (Casa Ceausescu), czy Muzeum Lotnistwa (Muzeul Naţional al Aviaţiei Române). Oczywiście nie można nie wspomnieć o Pałacu Parlamentu (Palatul Parlamentului). Wydarzeń kulturalnych; koncertów, wystaw, itp. warto szukać na stronie internetowej Zile și Nopți. 

Gdzie kupić polskie jedzenie w Bukareszcie?

Dotychczas nie powstał sklep z polską żywnością, natomiast nie oznacza to, że niczego nie znajdziemy. Lidl organizuje tygodnie smaków, w czasie których można trafić np. na pierogi. Ponadto w stałej ofercie ma sery i wędliny z Polski. Polskie produkty, o których pisałam TU, można często spotkać na półkach wielu sklepów. 

Skąd wziąć książki w Bukareszcie, w tym książki po polsku?

Dla miłośników książek, wielu pracodawców ma abonament na Bookster – internetową bibliotekę, z której książki dowozi do domu lub biura kurier. Książki dostępne w tej bibliotece są po rumuńsku, angielsku i polsku. Ponadto, działający w Bukareszcie Instytut Polski dysponuje biblioteką z której można wypożyczyć książki i filmy po polsku.

Gdzie w Rumunii robić zakupy online?

Wiele sklepów oferuje możliwość zakupów online, natomiast niekwestionowanym liderem rynku e-commerce jest marketplace emag.ro.

Jeśli uważacie, że listę warto byłoby rozbudować o jakąś kategorię lub dodać miejsce do istniejącej kategorii, dajcie znać w komentarzu. Jeśli macie pytania dotyczące pierwszych kroków w Bukareszcie – napiszcie do mnie!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *