Praca w Rumunii – 5 benefitów

Oferty pracy z językiem polskim w Bukareszcie znalazły się w zestawieniu 5 rzeczy, za które można to miasto lubić. Poza wynagrodzeniem, bycie pracownikiem w Rumunii oferuje różne pozapłacowe benefity, o których dzisiaj opowiem.

praca w Rumunii, praca w Bukareszcie

1. Tichete de masă

Wielu pracodawców (a w przypadku korporacji w zasadzie chyba wszystkie), oferuje pracownikom dodatek do wynagrodzenia, jakim są tichete de masă, czyli coś a’la bony na żywność. Ideą tichete de masă jest, aby za równowartość jednego bonu pracownik mógł w danym dniu kupić sobie coś do jedzenia, np. obiad. Wartość bonu waha się w zależności od pracodawcy w przedziale od 10 do 20 lei za jeden dzień. Pod uwagę brane są dni, w których pracownik był w pracy. W ten sposób, w przypadku 100% obecności w miesiącu liczącym 22 dni robocze, wartość tichete de masă wyniesie przy stawce 15 lei za dzień 330 lei (ok. 300 zł), które można wydać w przeróżnych miejscach.  Bonami można płacić we wszystkich większych sklepach spożywczych, jak też w restauracjach i barach. Tichete przybierają postać papierową lub karty doładowanej co miesiąc odpowiednią kwotą, którą płaci się tak, jak kartą do bankomatu.

2. Vouchere de vacanță

Rzadziej od tichete de masă spotykanym, ale równie ciekawym rozwiązaniem, są vouchere de vacanță. Są to bony, którymi można płacić za noclegi. Z każdym rokiem popularność tego rozwiązania rośnie i obecnie da się zaplanować wakacje w każdym regionie Rumunii tak, żeby płacić tylko i wyłącznie takimi bonami. Do tego powstaje infrastruktura internetowa, taka jak np. strona Travelminit, pozwalająca łatwo wyszukiwać, a następnie rezerwować miejsca – od pokoi gościnnych po pięciogwiazdkowe hotele – które honorują tę formę płatności.

Zarówno od tichete de masă jak i od vouchere de vacanță, pracownik płaci podatek w wysokości 10% ich wartości.

3. Bookster

Miłośnicy książek na pewno ucieszą się, gdy okaże się, że ich pracodawca umożliwia im korzystanie z Bookstera. Bookster to platforma internetowa, która działa jak biblioteka. Na stronie www zaprezentowane są wraz z krótkim opisem wszystkie dostępne w zasobie książki (ponad 114 000!), e-booki i artykuły, które użytkownik może bezpłatnie zamówić i wypożyczyć. Ponadto znajdują się tam krótsze artykuły, które można przeczytać od razu, a także materiały video.

Dotychczas zwykle raz w tygodniu książki były przywożone do biur w charakterystycznych czerwonych pudełkach. W 2020 r. odpowiadając na potrzeby czytelników pracujących z domu, Bookster wprowadził możliwość zamówienia książek do miejsca zamieszkania, dokąd raz w miesiącu dostarcza je wraz ze słodkim upominkiem kurier.

Książki i pozostałe materiały dostępne są w trzech językach: po rumuńsku, angielsku i francusku.

4. Urlop wychowawczy

Rumunia oferuje atrakcyjne warunki płatnego urlopu wychowawczego. Po przepracowaniu w tym kraju minimum 12 miesięcy, nabywa się prawo do pozostawania na urlopie do czasu ukończenia przez dziecko dwóch lat, otrzymując zasiłek w wysokości 85% swojego średniego wynagrodzenia z ostatnich 6 miesięcy, kiedy się pracowało.

5. Zwolnienia podatkowe dla pracowników sektora IT

Rumunia jest krajem, w którym oferowany jest bardzo tani i bardzo szybki Internet.

Kupując numer na kartę prepaid, za około 30 lei (27 zł) miesięcznie możemy otrzymać nielimitowane rozmowy i sms na numery rumuńskie, 100 minut rozmów zagranicznych oraz nawet 55 GB Internetu.

Poza tanim Internetem, pracownikom sektora IT spodoba się, że od roku 2018 r. zawody takie jak np. programista czy administrator baz danych, są całkowicie zwolnione z podatku dochodowego.

1 thought on “Praca w Rumunii – 5 benefitów”

  1. Pingback: Pięć powodów, dla których warto zamieszkać w Rumunii - Nareszcie w Bukareszcie

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *