Wycieczka po Rumunii – I

Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami, więc pomyślałam, że opublikuję dla myślących o wyjeździe do Rumunii propozycje wycieczek. Pierwszą z nich jest wycieczka „debiutancka” skierowana do osób jadących do Rumunii po raz pierwszy. Można się na nią wybrać samolotem lecąc do Bukaresztu lub Klużu i wynajmując samochód na miejscu. Z dwoma wyjątkami zaznaczonymi w tekście poniżej, wycieczkę tę można w całości zorganizować poruszając się komunikacją publiczną. Więcej na temat poszczególnych miejsc wymienionych w tym wpisie możecie przeczytać oraz zobaczyć zdjęcia w osobnych artykułach, które podlinkowałam.

Start: Bukareszt

Meta: Cluj-Napoca (Kluż)

Wizytę zaczynamy na południu kraju od stolicy, w której możemy poświęcić czas zwiedzaniu atrakcji uznawanych za „podstawowe”. Są to Pałac Parlamentu czy dom Ceausescu. Ponadto spacer po Starym Mieście lub wizyta w muzeach. Z tych tradycyjnych polecam muzea narodowe poświęcone: sztuce, wsi czy historii. Ponadto z mniej typowych znajdziecie tam np. muzeum komunizmu czy… piłki nożnej. Zwiedzający przed 12 maja 2024 r. będą mieli okazję zobaczyć wystawę prac Salvadora Dalego.

Pomimo wrażenia przytłaczającego betonu, w Bukareszcie jest sporo dużych parków z jeziorami, które warto odwiedzić i gdzie można schronić się od zgiełku miasta. Osobiście największym sentymentem darzę Herestrau i znajdujące się w jego sąsiedztwie parki Bordei i Floreasca, w których spędziłam wiele, wiele godzin biegając i spacerując. Część parku Herastrau zajmuje wspomniane wcześniej muzeum wsi.

Z Bukaresztu udajemy się do Braszowa (Brasov) z przystankiem w miejscowości Sinaia, gdzie znajdziecie bajkowy zamek-pałac Peles. Miłośnicy gór będą mogli dodatkowo pieszo lub kolejką wybrać się w góry Bucegi na wysokość 2000 m. n.p.m. Alternatywną jednodniową wycieczką może być wyjście lub wyjazd inną kolejką z miejscowości Busteni i zdobycie szczytu Omu, połączone z podziwianiem po drodze panoramy przy Crucea Caraiman oraz skalnego Sfinksa.   

Kolejną bazą jest Braszów, w którego okolicy kumuluje się wiele atracji. Oczywiście samego miasta również nie można pominąć. W zależności od Waszych zainteresowań spodobać może Wam się kanion 7 scari w Timisu de Jos, sanktuarium niedźwiedzi w Zarnesti, twierdza Rasnov (trzeba sprawdzać dostępność – prace remontowe) lub kościół obronny w  Prejmer („zamek Draculi” w Branie został pominięty z premedytacją :)).

Z Braszowa jedziemy dalej do urokliwej Sighisoary, w której zwiedzamy ostatnią w Europie zamieszkałą twierdzę średniowieczną. Warto zwiedzić ją i za dnia i w nocy, ponieważ ma niepowtarzalny klimat. Czujne oczy wypatrzą tam też szlak Via Transilvanica!

Z Sighisoary udajemy się do Sibiu zjeżdżając (w wersji z samochodem) do kościoła obronnego w Biertan.

W Sibiu atrakcje kumulują się w Starym Mieście oraz w położonym na uboczu
ogromnym muzeum etnograficznym na świeżym powietrzu – Astra.

Z Sibiu kierujemy się do Alba Iulii, gdzie czeka na nas ogromna twierdza oddana prawie w całości wewnątrz i wokół pieszym i rowerzystom. W jej murach jak chyba nigdzie indziej w Rumunii koncentrują się ślady historii, które symbolizują figury postaci z różnych epok, umiejscowione w różnych miejscach twierdzy. Swoją osadę mieli tu Dakowie, a następnie Rzymianie. Siedzibą ustanowili ją książęta Transylwanii, a w ostatnich 105 latach miały tu miejsce tzw. Wielka Unia oraz koronacja królewska. Również tu zobaczycie charakterystyczne słupki Via Transilvanica.

Z Alba Iulii udajemy się do Klużu. Jeżeli mamy samochód, warto zjechać do położonej nieco na uboczu wsi Rimetea, o której mówi się, że jest jedną z najpiękniejszych wsi w Rumunii. Tam, poza spacerem wśród biało-zielonych domów warto wspiąć się na skałę Seklerską, której Rimetea zawdzięcza określenie wsi, nad którą słońce wschodzi dwa razy.

Wielbiciele kopalni w drodze z Alba Iulii lub Rimetei mogą skorzystać z możliwości zwiedzenia kopalni soli w miejscowości Turda.

Jak dotrzeć?

Lotnicze trasy Bukareszt-Warszawa i Cluj-Warszawa obsługuje (stan na marzec 2024) połączeniami bezpośrednimi LOT. Na przesiadki można dotrzeć np. z Austrian Airlines.

Jak poruszać się po Rumunii komunikacją publiczną?

Pociągi – rozkłady: CFR, strona www.cfrcalatori.ro – rumuńskie PKP. Na niektórych trasach również Regio Calatori – strona www.regiocalatori.ro

Autobusy – rozkłady: autogari.ro

Dodatkowo nie chcąc wszystkiego organizować samodzielnie, można skorzystać z oferty wielu jednodniowych wycieczek, np. z Braszowa i Sibiu).

Jeśli macie pytania dotyczące Waszego pierwszego wyjazdu do Rumunii, napiszcie do mnie tu lub na facebooku @nareszciewbukareszcie.pl, a chętnie na nie odpowiem.

Jeśli z kolei zastanawiacie się, co przywieźć z wyjazdu do Rumunii, w tym miejscu przygotowałam parę podpowiedzi.

1 thought on “Wycieczka po Rumunii – I”

  1. Pingback: Wycieczka po Rumunii - II - Nareszcie w Bukareszcie

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *