Wycieczka po Rumunii – II

W poprzednim wpisie, który znajdziecie TU, opublikowałam pierwszą propozycję wycieczki po Rumunii. Dziś pora na drugą, zdecydowanie dłuższą i bardziej urozmaiconą, ponieważ obejmującą swoim zasięgiem aż 6 rumuńskich regionów. To około 1500 km przygód oraz ogrom zabytków, wśród których wiele wpisano na listę dziedzictwa UNESCO. Będą i warowne kościoły, twierdze, malowane monastyry i drewniane cerkwie, a wszystko w pięknych okolicznościach przyrody.

Start i meta: Cluj-Napoca (Kluż)

Trasa w przybliżeniu obejmuje: Cluj-Napoca-Rimetea-Alba Iulia-Medias-Biertan-Sighisoara-Saschiz-Viscri-Brasov-Sinaia-Prejmer-Iasi-Suceava-Voronet- „polskie” wsie np. Cacica-Putna-Sucevita-Moldovita-Viseu de Sus-Barsana-Sapanta-Breb-Cluj Napoca

Opis atrakcji z pierwszej połowy trasy, do Sinai włącznie, znajdziecie we wcześniejszym wpisie, dlatego tutaj go nie powtarzam.

Wyruszając z Braszowa w kierunku regionu Moldova możecie przystanąć by zwiedzić ostatni z proponowanych kościółów warownych – w Prejmer. Potem czeka Was dłuższy przejazd do Iasi (Jassy) i odpoczynek. W mieście koniecznie zwiedźcie Pałac Kultury, który w swoim wnętrzach zawiera kompleks muzealny.

Kolejnym przystankiem jest Suceava (Suczawa), w której zwiedzić można np. twierdzę, muzeum wsi Bukowiny oraz monastyr Sfantul Ioan cel Nou.

Z Suczawy wyruszamy zwiedzać malowane monastyry, których ściany ozdobione są nie tylko od wewnątrz, ale i od zewnątrz. W drodze pomiędzy nimi położone są „polskie” wsie, zamieszkałe przez potomków polskich górników, którzy przybyli eksploatować złoża soli ponad 200 lat temu. Nie powinno Was więc  zdziwić, jeśli na ulicy usłyszycie język polski.

Jeśli wybierzecie się do miejscowości Putna, dotrzecie – poza kolejnym monastyrem – do początku Via Transilvanica, a może też skusicie się na przejście jednego odcinka.

Z Bukowiny wyruszamy do Maramures z pierwszym przystankiem w Viseu de Sus. Tam macie okazję przejechać się dosyć popularnym pociągiem mocanita, a w okolicy jego dworca poszukać zachowanego słupka granicznego, który kiedyś wskazywał granicę polsko-rumuńską. Jadąc dalej, pod granicę z Ukrainą, dotrzecie do Sapanty słynącej ze swojego wesołego cmentarza.

Maramures to zagłębie budowli z drewna, wśród których najważniejsze i najcenniejsze są cerkwie, zlokalizowane np. w miejscowościach: Brasana, Ieud Deal, Poienile Izei, Budesti i Desesti. W drodze pomiędzy dwiema ostatnimi zajrzyjcie do urokliwej wsi Breb.

Z Maramures ruszamy na południe, do Klużu, gdzie domykamy pętlę.

Jeśli macie pytania dotyczące Waszego pierwszego wyjazdu do Rumunii, napiszcie do mnie tu lub na facebooku @nareszciewbukareszcie.pl, a chętnie na nie odpowiem.

Jeśli z kolei zastanawiacie się, co przywieźć z wyjazdu do Rumunii, w tym miejscu przygotowałam parę podpowiedzi.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *